Селските райони съставляват 44% до 80% от всяка държава от ЕС. Тези разнообразни територии са дом на голямо разнообразие от флора и фауна, прекрасна дива природа и естествена среда. Те осигуряват храна и ресурси, които допринасят за заетостта, растежа и просперитета и спомагат за запазването на културното наследство. Селските райони наистина са в сърцето на Европа.

Нашата колективна отговорност е да гарантираме жизнеността на селските райони: укрепване на веригите на производство на храни в селските райони; подпомагане на млади фермери и жени в селското стопанство; запазване и защита на нашите природни ресурси; и насърчаване на иновациите и цифровизацията в селските райони.

Бъдещата обща селскостопанска политика (ОСП) ще играе основна роля при решаването на тези въпроси, като помага на държавите-членки да отдават приоритет и подкрепят жизнеспособния селски живот и развитието на модерен, устойчив и приобщаващ селскостопански сектор.

Животът в селските райони и фермерите – сърцето на европейското общество

Бъдещата ОСП има за цел да развива, подкрепя и инвестира в нашите селски общности. Тя се стреми да отговори на обществените изисквания, като същевременно продължава да осигурява жизненоважни и качествени обществени блага. Три от деветте цели на бъдещата ОСП са насочени към:

  1. Насърчаване на заетостта, растежа, социалното приобщаване и местното развитие в селските райони, включително биоикономиката и устойчивото горско стопанство
  2. Привличане на млади фермери и улесняване на развитието на бизнеса в селските райони
  3. Подобряване на възможностите на земеделието на ЕС да отговаря на социалните очаквания или нужди за храна и здраве, включително безопасна, питателна и устойчива храна, както и хуманно отношение към животните.
  • Бъдещата ОСП и жизнеспособността селски райони

Много селски райони в ЕС страдат от структурни проблеми, като липса на привлекателни възможности за заетост, недостиг на умения, недостатъчните инвестиции в свързаност и основни услуги, а и значителното  източване на младите хора. Бъдещата ОСП ще помогне на държавите-членки да се справят с тези предизвикателства и да развият извънградската си среда.

  • Нов начин на работа

Не всички селски райони са еднакви. Помислете за Швеция, Испания и Литва. Помислете за разликата в техните пейзажи и климатични среди. Помислете за уникалността на техните местни култури и традиции. Те няма как да имат еднакви териториални нужди.

Бъдещата ОСП има за цел да укрепи социално-икономическата структура на селските райони, като предостави на държавите-членки гъвкавост и подкрепа за адаптиране и приспособяване на интервенциите към местните нужди и условия чрез модернизиран, опростен и по-малко нормативен начин на работа с по-малко правила.

Това ще спомогне за премахването на прекомерната административна тежест и стрес, ще създаде специфични действия, които се основават на резултатите, насърчават по-голямо сътрудничество с държавите-членки и общностите и възстановяват социално-икономическата и екологичната жизненост на селските райони.

  • Финансова подкрепа

Най-малко 5% от общия принос на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) в държавата-членка ще бъде запазен за местни проекти, ръководени от общността по програмата LEADER.

Други 30% ще отидат за мерки (известни като интервенции), които се занимават с конкретни цели, свързани с околната среда и климата (напр. Райони с природни ограничения, биологично земеделие, агро-лесовъдство, биоикономика, възобновяема енергия).

Държавите-членки ще могат да прехвърлят 15% от своя бюджет за директни плащания в бюджета на техния ЕЗФРСР – дори и повече за тези, които предприемат допълнителни мерки, за да помогнат за опазване на околната среда, природните ресурси и биологичното разнообразие, да посрещнат целите на изменението на климата и да подкрепят младите земеделски производители!

  • Управление на риска и консултантска служба за фермери

Земеделието и производството на храни могат да бъдат рискован бизнес. Природните сили (суша, наводнения, вредители и болести) както и колебанията на пазара,  стартирането / производствените разходи, всички са сериозни заплахи за препитанието и доходите.

Чрез бюджета на ЕЗФРСР и консултативната служба за селско стопанство бъдещата ОСП ще подпомогне консултирането и подкрепата на земеделските стопани при управлението на рисковете и предизвикателните времена, чрез предоставяне на подходящи инструменти за управление на риска, застрахователни премии и взаимни фондове (за производство и загуба на доходи), подпомагане на земеделските стопани за преструктуриране и адаптиране техните земеделски практики, както и осигуряване на обучение и платформа за обмен на знания.

Иновациите и обменът на знания са цели от бъдещата ОСП, които подпомагат селското стопанство, горското стопанство и развитието на селските райони. Ето защо е важно държавите-членки, чрез своя стратегически план за ОСП,  да дадат приоритет и да засилят консултантската услуга за земеделските стопани и да подкрепят интерактивните и съвместни иновации между консултантските услуги, научните изследвания и селските мрежи.

  • Интелигентни села, иновации и изследвания

ОСП е една от редица политики на ЕС в подкрепа на инициативата „интелигентни села“. Съвместните европейски и национални инвестиции в инфраструктура, широколентовите връзки, природната среда и човешкия капитал са от първостепенно значение за създаването на жизнеспособни селски райони, които предлагат високо качество на живот на селските общности и които подкрепят устойчивата, качествена заетост и социалното приобщаване.

За следващата ОСП 10 милиарда евро от програмата „Хоризонт Европа“ ще бъдат заделени за научни изследвания и иновации в областта на храните, селското стопанство, развитието на селските райони и биоикономиката. Европейското партньорство за иновации в областта на селското стопанство ще продължи да подкрепя местни проекти и финансирането на нови предприятия и услуги, основани на цифрови технологии, както и по-голяма свързаност, за насърчаване на конкурентоспособно и устойчиво земеделие и горско стопанство и за подобряване на живота в селските райони.

Източник: https://ec.europa.eu