В 2 страници отворено писмо от 26 август 2020 г. , коалицията на организациите на гражданското общество призова делегациите да приведат реформата на ОСП в съответствие с европейската Зелен пакт, особено целите на Стратегията „От фермата до трапезата“ и Стратегиията за биологично разнообразие. Те подчертават, че продължаването или оптимизирането на настоящата система не е опция.
Необходими са промени в селскостопанската политика на ЕС за осигуряване на приемственост на земеделското производство, от която зависи продоволствената сигурност. Те допълват, че е необходимо възстановяване на функциониращи екосистеми, привеждане на селското стопанство в съответствие със законовите задължения, съгласно Парижкото споразумение и преминаване към здравословна диета. Европейски организации на гражданското общество също така искат да видят „много по-високо ниво на амбиция по отношение на условността на ОСП, хуманното отношение към животните, общественото здраве, устойчивото използване на водите, климата и опазването на околната среда“ и призовават за подобрения в „жизнеспособността на фермите, диверсификацията, обновяването на поколенията и по този начин устойчивостта в селския поминък.
“ „Слепите плащания на хектар“, казват те, трябва да бъдат заменени „с принципа„ публични пари за обществени услуги “(включително заетостта в селските райони), като се прехвърля подкрепата към мерки, които позволяват на земеделските стопани да инвестират в своя агроекологичен преход, съпроводен от пазарни механизми за подобряване на икономическата жизнеспособност.“
Новият модел на прилагане трябва да бъде заздравен, за да гарантира, че бюджетът ще се използва ефективно, чрез подобряване на индикаторите, базирани на резултати, както и мониторинг и чрез определяне на общи и амбициозни гаранции за целево изразходване на финансови средства. Европейски организации на гражданското общество нарекоха реформата на Общата селскостопанска политика след 2020 г. „основна възможност за сектора на храните и земеделието на ЕС да премине към устойчива система“ и предизвикаха „председателството да приведе реформата на ОСП в съответствие с целите за климата и биологичното разнообразие и да сложи край на спада в разнообразието и броя на фермите.
Източник: МЗХГ